لوگو
ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

همه چیز درباره یونی اسیست ( Uni assist)

همه چیز درباره یونی اسیست ( Uni assist)

یونی اسیست یکی از نام‌هایی هست که به دفعات در پروسه مهاجرت تحصیلی خواهید شنید. اگر قصد دارید برای تحصیل به آلمان بروید، ممکن است با یونی اسیست ( Uni assist) آشنا شوید. یونی اسیست یک موسسه غیرانتفاعی است که درخواست‌های پذیرش دانشجویان بین‌المللی را برای دانشگاه‌های آلمان بررسی و ارسال می‌کند. این موسسه مدارک تحصیلی دانشجویان را ارزیابی و معادل‌سازی می‌کند و هزینه‌ای برای خدمات خود دریافت می‌کند. در این مطلب، می‌خواهیم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید از طریق یونی اسیست اپلای کنید و چه مزایا و معایبی دارد.

یونی اسیست چگونه به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند؟

شاید برای شما عجیب باشد که یونی اسیست چرا همه اطلاعات و مدارک شما را می‌خواهد، در حالی که تضمینی برای پذیرش شما نمی‌دهد. اما باید بدانید که Uni assist یک موسسه است که وظیفه‌اش این است که مدارک شما را بررسی کند و ثبت‌نام شما را در دانشگاه‌های آلمان آسان‌تر کند. یونی اسیست با انجام کارهای زیر، فرصت پذیرش شما را افزایش می‌دهد:

این سازمان مدارک شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا ببیند که آیا شرایط تحصیل در آلمان را دارید یا نه. نمره‌های شما را با استاندارد نمره‌دهی آلمانی هماهنگ می‌کند. شرایط ثبت‌نام دانشگاه‌هایی که شما انتخاب کرده‌اید را چک می‌کند. داده‌ها و اسناد مورد نیاز شما را برای دانشگاه انتخابی‌تان ارسال می‌کند. نتایج ارزیابی را به شما اعلام می‌کند.

البته باید به یاد داشته باشید که Uni assist تنها مسئول ارزیابی و ارسال مدارک شما است و نه تصمیم‌گیری درباره پذیرش شما در یک رشته خاص. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از یونی اسیست بخواهند که مدارک شما را تأیید کند، اما فرایند پذیرش شما به صورت مستقیم از طریق دانشگاه صورت می‌گیرد.

 نحوه ارسال درخواست در یونی اسیست

همه چیز درباره یونی اسیست

برای اپلای از طریق یونی اسیست، شما باید ابتدا یک حساب کاربری در وبسایت آن بسازید و رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس باید فرم‌های مربوط به هر دانشگاه را پر کنید و مدارک تحصیلی خود را بارگذاری کنید. بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما یک گواهی به نام VPD بخواهند که توسط Uni assist صادر می‌شود و نشان می‌دهد که شما شرایط تحصیل در آلمان را دارید. برای دریافت این گواهی، شما باید مدارک خود را هم به صورت الکترونیکی و هم به صورت کاغذی برای یونی اسیست ارسال کنید. پس از بررسی مدارک، Uni assist نتیجه را به شما اطلاع می‌دهد و در صورت تایید، مدارک شما را به دانشگاه‌های انتخابی شما می‌فرستد. شما باید هزینه‌ای را برای یونی اسیست پرداخت کنید که بستگی به تعداد دانشگاه‌هایی که اپلای کرده‌اید دارد.

Vorprüfungsdokumentation (VPD)

درخواست پذیرش برای برخی از دانشگاه‌ها به صورت مستقیم توسط دانشگاه بررسی می‌شود و این دانشگاه‌ها از سازمان Uni assist فقط برای تأیید صحت مدارکی که دانشجو برای اپلای به دانشگاه نیاز دارد استفاده می‌کنند. در این روش، دانشجو پس از اینکه مدارکش توسط یونی اسیست تأیید شده است، یک گواهی با نام Vorprüfungsdokumentation (VPD) (یا گواهی بازبینی اولیه مدارک) دریافت می‌کند. دانشجو باید این گواهی را به همراه فرم درخواست پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز به طور مستقیم به دانشگاه ارسال کند.

VPD در واقع یک گواهی است که یونی اسیست پس از بررسی و تأیید مدارک رسمی دانشجو به او می‌دهد. سپس دانشجو باید گواهی VPD را در هنگام اپلای به دانشگاه به صورت آنلاین بفرستد. دانشجویان باید موعد نهایی اپلای را رعایت کنند و گواهی VPD را قبل از اتمام آن به دانشگاه ارسال کنند. VPD شامل اطلاعاتی است که نشان می‌دهد دانشجو چه مدارک تحصیلی را به یونی اسیست نشان داده است، چه گونه‌هایی از ورود به دانشگاه با این مدارک امکان‌پذیر است و Uni assist چگونه نمره‌های دانشجو را بر اساس سیستم نمره‌دهی آلمان معادل‌سازی کرده است. اگرچه دانشجویان باید مدارک‌شان را برای تأیید به یونی اسیست نشان دهند اما دانشگاه خودش به صورت مستقیم درخواست پذیرش دانشجو را بررسی می‌کند.

اپلای از طریق Uni assist مزایا و معایبی دارد.

از جمله مزایای آن می‌توان به این نکات اشاره کرد:

 • شما می‌توانید با یک بار اپلای، برای چندین دانشگاه درخواست پذیرش بفرستید و نیازی نیست برای هر دانشگاه جداگانه اقدام کنید.
 • شما می‌توانید از سرویس‌های راهنمایی و مشاوره یونی اسیست استفاده کنید و اطلاعات کاملی درباره فرآیند اپلای و شرایط پذیرش دانشگاه‌ها بدست آورید.
 • شما می‌توانید از خدمات معادل‌سازی مدارک تحصیلی یونی اسیست بهره‌مند شوید و نمرات خود را بر اساس سیستم نمره‌دهی آلمان تبدیل کنید.

از جمله معایب آن می‌توان به این نکات اشاره کرد:

 • شما باید هزینه‌ای را برای Uni assist پرداخت کنید که ممکن است برای برخی از دانشجویان گران باشد.
 • شما باید مدارک خود را به موقع برای Uni assist ارسال کنید و در نظر داشته باشید که پردازش مدارک ممکن است زمان‌بر باشد.
 • شما باید توجه کنید که Uni assist تنها مسئول بررسی و ارسال مدارک شما است و نقشی در تصمیم‌گیری برای پذیرش یا عدم پذیرش شما ندارد.

مراحل ثبت‌نام در یونی اسیست

در ایران به دلیل محدودیت‌ها باید از شرکت‌های رابط برای واریز هزینه یونی اسیست استفاده کنید. با یک جستجوی ساده در گوگل  می‌توانید آنها را بیابید.

ابتدا به سایت یونی اسیست مراجعه کنید و روی گزینه my assist که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید.

یونی اسیست
سپس برای شروع ثبت‌نام روی دکمه sign in که در پایین صفحه است کلیک کنید.
بعد از آن روی گزینه create new account که در زیر صفحه ظاهر می‌شود کلیک کنید تا یک حساب کاربری جدید بسازید.

یونی اسیست
حالا باید اطلاعات مورد نیاز مانند ایمیل و رمز عبور را وارد کنید. مطمئن شوید که ایمیلی که وارد می‌کنید معتبر باشد، زیرا برای تأیید حساب کاربری به آن نیاز خواهید داشت.
پس از اتمام ایجاد حساب کاربری، باید به ایمیل خود مراجعه کنید و ایمیلی که از سوی Uni assist دریافت کرده‌اید را باز کنید. در این ایمیل یک لینک برای فعال‌سازی حساب کاربری وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید.

یونی اسیست
اکنون می‌توانید با نام کاربری و رمز عبور خود وارد حساب کاربری یونی اسیست شوید.
هنگامی که برای اولین بار وارد می‌شوید، باید اطلاعات شخصی خود را پر کنید. این اطلاعات شامل نام، تاریخ تولد، جنسیت، ملیت و غیره است. پس از تکمیل همه فیلدها، روی دکمه continue کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

یونی اسیست
در این مرحله باید اطلاعات تماس خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل آدرس، شماره تلفن، کد پستی و غیره است.

یونی اسیست
اگر قصد دارید در رشته‌هایی که از سیستم خدماتی گفتگومحور (DoSV) استفاده می‌کنند مانند فیزیک، حقوق، اقتصاد اجتماعی و … پذیرش شوید، باید فرم hochschulstart.de را نیز پر کنید. این فرم شامل اطلاعاتی درباره شماره شناسایی و رمز عبور شما در سایت hochschulstart.de است. اگر در این رشته‌ها علاقه‌مند نیستید، می‌توانید این بخش را رها کنید.

یونی اسیست
در آخر باید سوابق تحصیلی خود را وارد کنید. این شامل مدارک تحصیلی، نمره‌ها، مدت تحصیل و غیره است. با این کار اطلاعات لازم برای ورود اولیه به حساب یونی اسیست کامل می‌شود.

یونی اسیست

نکات مهم در رابطه با ارسال مدارک تحصیلی به یونی اسیست

 • مهم است که بدانید که نیازی نیست که اصل مدارک را پست کنید. کافی است که کپی مدارک را که با اصل آن‌ها مطابقت دارد، پست کنید. کپی مدارک تاییدشده قابل قبول نیست.
 • مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده باشند. زبان ترجمه باید با زبان تحصیل در دانشگاه همخوانی داشته باشد. البته در اکثر موارد، ترجمه انگلیسی کفایت می‌کند. اما بهتر است قبل از ترجمه مدارک، از وبسایت دانشگاه در مورد این موضوع اطمینان حاصل کنید.
 • سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چگونه بفهمیم که آیا باید مدارک را پست هم کنیم یا خیر؟ این موضوع را می‌توانید در هنگام ثبت درخواست اپلای در سایت یونی اسیست ببینید. اگر در مرحله پرداخت هزینه، زیر قسمت Handling fees یک پیام با عنوان Online-only application دیدید، یعنی فقط کافی است که مدارک را آپلود کنید. اگر این پیام را ندیدید، باید مدارک کاغذی را نیز به آدرس پستی یونی اسیست ارسال کنید.
 • برای ارسال نسخه کاغذی مدارک (هارد کپی)، باید مدارک خود را به آدرس پستی یونی اسیست که در این قسمت از سایت یونی اسیست آمده است، بفرستید.
 • هارد کپی مدارک به معنی نسخه کاغذی مدارک است.
 • برای آپلود مدارک روی سایت، باید توجه کنید که حجم هر فایل نباید بیشتر از ۱۰ مگابایت باشد.
 • مدارک را باید به فرمت PDF روی سایت یونی اسیست آپلود کنید.
 • اسامی فایل‌ها را باید به گونه‌ای انتخاب کنید که مشخص و مرتبط با محتوای فایل باشد.
 • مدارکی که یک صفحه هستند را باید به صورت فایل‌های جداگانه و مدارکی که چند صفحه هستند را باید به صورت یک فایل آپلود کنید.
 • اگر مدارک شما ناقص باشد، یونی اسیست درخواست پذیرش شما را به دانشگاه ارسال نخواهد کرد. اگر به هر دلیلی نتوانید مدارک خود را تکمیل کنید، بهتر است که اپلای خود را مستقیماً از طریق وبسایت دانشگاه انجام دهید. در این صورت می‌توانید با دانشگاه تماس بگیرید و بپرسید که آیا با مدارک فعلی شما می‌توانید اپلای کنید یا خیر.

نکته بسیار مهم، رعایت مهلت اپلای دانشگاه است. باید اطمینان حاصل کنید که قبل از پایان مهلت، نسخه کاغذی مدارک به دست یونی اسیست برسد و مدارک دیگر نیز کاملاً روی سایت آپلود شده باشد.

 • اگر مدرکی را فراموش کردید و یا می‌خواهید مدرک دیگری را هم اضافه کنید، می‌توانید تا قبل از پایان مهلت، آن مدرک را برای یونی اسیست ارسال کنید. اگر یونی اسیست مدارک شما را به دانشگاه ارسال کرده باشد، می‌توانید مدرک خود را مستقیماً به بخش پذیرش دانشگاه مورد نظرتان بفرستید.
 • معمولا مهلت‌های زیر برای دوره‌های دانشگاهی در آلمان رعایت می‌شود:
  اگر دوره در ترم زمستان شروع شود، مهلت درخواست معمولا ۱۵ جولای است.
  اگر دوره در ترم تابستان شروع شود، مهلت درخواست معمولا ۱۵ ژانویه است. البته برخی ا

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به یونی اسیست

 • کپی برابر اصل مدارک ترجمه‌ شده تحصیلی به‌ همراه ریز نمرات با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه مورد تایید سفارت آلمان
 • رزومه شخص به زبان انگلیسی یا آلمانی براساس استانداردهای دانشگاه‌های آلمان
 • مدارک زبان آلمانی و یا انگلیسی که برابر اصل تأیید سفارت آلمان شده باشد
 • پرداخت حداقل 75 یورو جهت ارزیابی ارزشیابی مدارک تحصیلی
 • انگیزه نامه برای دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی و آلمانی
 • سایر مدارکی که بر اساس نوع دانشگاه موردنظر مورد نیاز است
 • ارسال کلیه مدارک کپی برابر اصل و فیش واریزی مبلغ به آدرس مؤسسه در برلین با پست ایران

نتیجه گیری

یونی اسیست یک موسسه غیرانتفاعی است که به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند تا برای دانشگاه‌های آلمان اپلای کنند. این موسسه مدارک تحصیلی دانشجویان را ارزیابی و معادل‌سازی می‌کند و آن‌ها را به دانشگاه‌های مورد نظر شما ارسال می‌کند. اپلای از طریق Uni assist در ایران کمی متفاوت است که با استفاده از خدمات شرکت‌های معتبر می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *